NOT KNOWN FACTUAL STATEMENTS ABOUT ORBITOPATIA TARCZYCOWA

Not known Factual Statements About orbitopatia tarczycowa

Not known Factual Statements About orbitopatia tarczycowa

Blog Article

Rzadziej, ale jednak, orbitopatia może wystąpić także przy niedoczynności tarczycy, a nawet przy klinicznie prawidłowej pracy tego gruczołu. Ryzyko wystąpienia oftalmopatii nie zawsze zależy więc od stopnia dysfunkcji tarczycy.

W każdym przypadku diagnoza jest wielodyscyplinarna, ponieważ wymaga oceny zarówno przez okulistę, jak i przez endokrynologa. Badanie TSH, T3 i T4 oraz badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych pomoże wykryć obecność tego problemu na poziomie ogólnoustrojowym.

Choroba Gravesa-Baseowa jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy, zaś orbitopatia tarczycowa jest jednym z najczęściej obserwowanych objawów tego schorzenia. 

Kontakt z redakcją redakcja@hellozdrowie.pl Kontakt w sprawie reklamy i projektów specjalnych reklama@hellozdrowie.pl Redaktorka naczelna Karolina Wierzbińska k.wierzbinska@hellozdrowie.pl

gapienia się), poszerzenie naczyń krwionośnych spojówki gałkowej. Przy dużym wytrzeszczu może wystąpić wysychanie rogówki z następowym jej owrzodzeniem, co spowodowane jest niedomykalnością szpary powiekowej. U chorych z nadczynnością tarczycy stwierdza się ponadto objawy ogólne: szybkie tętno, gorącą i this sort ofą skórę, rozlane powiększenie tarczycy (tzw. wole), submitępującą utratę masy ciała, drżenie rąk, niekiedy zaburzenie rytmu serca.

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku difficultyów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Obecnie w piśmiennictwie zetknąć się można z terminem orbitopatia tarczycowa, w przeszłości jednak wytrzeszcz oczu, występujący u pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa, określono również mianem oftalmopatii tarczycowej, oftalmopatii naciekowo-obrzękowej, oftalmopatii Gravesa-Basedowa czy wytrzeszczu złośliwego.

Przyczyny orbitopatii nie są do końca jasne i znane. Uważa się, że zaburzenie czynności tarczycy spowodowane jest przez zachwianie równowagi hormonalnej osi przysadka–tarczyca, co wyzwala nie do końca zidentyfikowane substancje powodujące przerost tkanek oczodołu.

Przeciwko receptorowi TSH występującemu na fibroblastach oczodołów dochodzi do aktywacji odpowiedzi komórkowej, następnie do aktywacji limfocytów, wydzielania cytokin zapalnych, nasila się proliferacja fibroblastów i wytwarzanie glikozaminoglikanów.

Diagnostyka różnicowa orbitopatii tarczycowej - choroby imitujące obraz kliniczny lub aktywność zapalną choroby

you read more may electronic mail the positioning operator to let them know you have been blocked. remember to include what you were being executing when this site arrived up along with the Cloudflare Ray ID located at The underside of the web site.

Poza odczuwalnym ograniczeniem ruchomości gałek ocznych może pojawić się wspomniane wcześniej zapalenie i owrzodzenie rogówki - objawy te poważnie zagrażają utratą wzroku.

Oskrzela chorych na astmę są bardzo wrażliwe na szkodliwe działanie dymu tytoniowego. Nabłonek wyścielający oskrzela chorych jest często uszkodzony i odsłania głębsze warstwy ściany oskrzeli. W wyniku tego są a person bardziej wrażliwe na czynniki drażniące niż oskrzela osoby zdrowej.

Report this page